730 969 172
prestigoclean@gmail.com

Wertykulacja, areacja, piaskowanie trawników

Wertykulacja / areacja /piaskowanie trawników

Prace związane z pielęgnacją trawników przeprowadzamy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mają one na celu poprawę wyglądu murawy oraz stworzenie najbardziej sprzyjających warunków do jej wzrostu.

W zakres prac wchodzi :
• wertykulacja
• areacja
• piaskowanie
• dowiewanie
• nawożenie

Wertykulacja trawnika często mylona jest z areacją. Wykonywana jest jako pierwszy z zabiegów i ma za zadanie nacinanie systemu korzeniowego darni pobudzając ją do wzrostu. Usunięcie warstwy obumarłych cząstek trawy, mchu oraz drobnych zanieczyszczeń, które skutecznie blokują dostęp do systemu korzeniowego dla wody, powietrza i nawozów. Wertykulację przeprowadzamy od wiosny do jesieni co w dużej mierze uzależnione jest od warunków pogodowych. Wertykulacji nie należy przeprowadzać na trawnikach jednorocznych, podczas suszy, nadmiernych opadów oraz w okresie zimowym.

Areacja trawnika jest zabiegiem polegający na nakłuwaniu darni na głębokość kilkunastu centymetrów przy użyciu areatora lub walca z kolcami. Dzięki temu zabiegowi zostaje napowietrzona i rozluźniona gleba co przekłada się na poprawę ukorzenienia, zdolności trawy do szybszej regeneracji, pobudzenia wzrostu oraz szybszego wnikania w głąb systemu korzeniowego wody wraz z nawozami. Przed rozpoczęciem areacji murawę należy przyciąć do 2- 3cm oraz wykonywać zabieg na wilgotnym podłożu dwa razy w roku wiosną i jesienią.

Piaskowanie trawnika przeprowadza się raz do roku na ciężkich, zbitych, gliniastych i słabo przepuszczalnych glebach. Ma ono na celu poprawę właściwości fizyko-chemicznych podłoża poprzez zastosowanie piasku rzecznego. Dzięki temu poprawiamy przepuszczalność gleby oraz rozluźniamy wierzchnią warstwę zwiększając jej porowatość. Piaskowanie dobrze jest wykonać zaraz po wertykulacji lub areacji ponieważ drobiny piasku mogą łatwiej migrować w głąb podłoża. Do zabiegu będzie potrzeba ok. 300 – 400kg piasku na 100m2, możemy go mieszać dodatkowo z ziemią ogrodową lub kompostową wprowadzając składniki odżywcze oraz dodawać nawóz w granulkach lub kredę dla zmiany ph gleby.

Sprawdź nasze referencje i przekonaj się, że jesteśmy firmą godną zaufania, wykonującą usługi we Wrocławiu!

Nie zwlekaj! Zamów bezpłatną wycenę już dziś!

Skorzystaj z naszej oferty na usługi ogrodnicze jeszcze dziś!